Mariánské Lázně

Mariánské Lázně jsou město v Karlovarském kraji, 25 km jihovýchodně od Chebu. Město zaujímá rozlohu 51,78 km² a čítá 14 293 obyvatel. Mariánské Lázně jsou nejmladší z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst.

Minerální prameny

V Mariánských Lázních a okolí vyvěrá na 100 minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí, z nichž je zachyceno a využíváno 53 pramenů. Jedná se o studené železnaté kyselky, odlišného chemického složení. K pitným kúrám se používá 6 hlavních pramenů: Křížový, Rudolfův, Karolinin, Lesní a Ambrožův. Mariin pramen, který dal městu název, je vývěr plynu – oxidu uhličitého. Prameny a jejich léčivé účinky byly známy dávno před založením lázní obyvatelům z okolních vesniček.

 

Kultura

Bohatý kulturní život v Mariánských Lázních má slavnou tradici. Nejdůležitějšími kulturními institucemi ve městě jsou Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, společnost KIS s.r.o., která provozuje i Městské divadlo a samozřejmě také Základní umělecká škola Fryderyka Chopina.
Dále je zde kino Slavie, Městská knihovna a Městské museum.
Svojí roli plní také několik hudebních klubů, jako jsou Club Na Rampě, D-Club Dyleň, RC Morrison, Pueblo Mexicano, La Bazaar, Jalta a další.
Lázeňským hostům zpříjemňuje jejich pobyt bohatá nabídka kulturních a společenských programů. K životu lázní patří každoročně Chopinův hudební festival a na lázeňské kolonádě se v průběhu sezóny pořádají pravidelné koncerty, které zpříjemňují pobyt lázeňským hostům. Každý druhý rok je to pak Mezinárodní klavírní soutěž F. Chopina a Festival hudby tance a pantomimy. Tradiční součástí kulturního života v Mariánských Lázní se také stalo každoroční slavnostní zahájení sezóny spojené se svěcením pramenů, které probíhá druhý květnový víkend v roce. Město Mariánské Lázně 10. Května roku 2008 vstoupilo do své jubilejní 200. lázeňské sezóny.

Zdroj: Wikipedie

 

Fotogalerie


Zdroj: Kudy z nudy